WYSTĄPIENIE DZIEKANA Z MIĘDZYNARODOWYM DNIEM STUDENTA:
Drodzy Studenci, 17 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Studenta. Z tym dniem wiąże się kilka ważnych wydarzeń, które poprzedziły jego ogłoszenie…
Pierwsze miało miejsce jesienią 1939 roku po zajęciu terytorium ówczesnej Republiki Czechosłowackiej przez hitlerowców. 28 października w Pradze odbył się marsz protestacyjny przeciwko okupacji hitlerowskiej, podczas którego okupanci zaczęli strzelać do tłumu, zabijając dwie osoby i raniąc kilka innych. Ofiarą represji policyjnych padł także student medycyny Jan Opletal, który kilka dni później doznał poważnych obrażeń. 15 listopada na jego pogrzeb przybyła liczna liczba uczniów, a ostatnie ciche pożegnanie przerodziło się w masową demonstrację przeciwko nazizmowi, która nie pozostała bez odzewu.
Odpowiedzią na demonstrację studencką był nalot policji na akademiki uniwersyteckie w Pradze i Brnie 17 listopada 1939 r., egzekucja dziewięciu studentów i deportacja prawie 1200 innych do obozów koncentracyjnych. Okupanci zamknęli także na kilka lat wszystkie czeskie uniwersytety. Ludność była w szoku, a studenci, którym udało się uciec spod protektoratu, w 1941 roku uroczyście ogłosili 17 listopada w londyńskiej Caxton Hall Międzynarodowym Dniem Studenta w Wielkiej Brytanii.
Pięćdziesiąt lat po tych wydarzeniach w 1989 roku w Pradze odbyła się demonstracja, podczas której studenci upamiętnili zamknięcie czeskich uniwersytetów przez nazistów. Demonstranci domagali się także zmiany komunistycznych urzędników we władzach państwa, wolności politycznej, uwolnienia więźniów politycznych i poszanowania praw człowieka. Historia się powtórzyła – po oficjalnym zakończeniu demonstracji w byłej socjalistycznej Czechosłowacji interweniowała policja, która przeciwko bezbronnemu ludowi użyła pałek i armatek wodnych. Wydarzenia te zapoczątkowały tak zwaną rewolucję Zamaty, która po dziesięcioleciach rządów komunistycznych w końcu przyniosła Czechom i Słowakom wolność…
Po rewolucji listopadowej w naszym regionie na wiele lat zapanował pokój, nauczyliśmy się żyć w spokoju i względnym dobrobycie. Jednak wydarzenia ostatnich dwóch lat nauczyły nas, że nie tylko trzeba szanować pokój, ale czasami trzeba o niego walczyć. Rolą lekarzy i pracowników służby zdrowia jest ratowanie życia ludzkiego. Nikt rozsądny (a tym bardziej lekarz) nie chce obok nas konfliktów wojennych, dlatego mam nadzieję, że konflikty na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie zostaną jak najszybciej zakończone, a sprawcy, którzy je wywołali, zostaną sprawiedliwie ukarani.
Na naszym wydziale studiuje obecnie prawie 3500 studentów, z czego ponad 1300 to studenci zagraniczni, którzy pochodzą z około sześćdziesięciu krajów. Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie z różnych zakątków świata i o różnych przekonaniach religijnych studiują obok siebie w spokoju na naszej ziemi dla wspólnego celu, jakim jest zdobycie wykształcenia medycznego, a po uzyskaniu dyplomu uniwersyteckiego będą realizować wysoce humanitarna misja lekarza lub pracownika służby zdrowia.
Wszystkim naszym uczniom życzę spokojnych wakacji oraz spokojnego Dnia Walki o Wolność i Demokrację, a także nauczycielom, bez których cierpliwej pracy nie byłoby możliwe kształcenie nowych pokoleń lekarzy pierwszego kontaktu, dentystów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, przedstawicieli społeczeństwa pracownicy służby zdrowia i technicy laboratoryjni – a także inni pracownicy naszego Wydziału Lekarskiego, którzy również przyczyniają się do pomyślnego wypełniania jego ważnej misji.
Według irlandzkiego dramaturga Williama Butlera Yeatsa „uczyć innych to nie napełniać pustego dzbana, ale rozpalać ogień”. Wierzę, że nasi nauczyciele już zapalili i zapalą wiele pochodni w postaci naszych absolwentów, którzy odnieśli sukces – wykształconych, mądrych i oddanych lekarzom i ratownikom medycznym niosącym ludziom ból i cierpienie.
Drodzy uczniowie, proszę, wykorzystajcie 17 listopada, aby przypomnieć sobie burzliwą historię i zastanowić się, ile niepotrzebnych konfliktów, walk i rozlewu krwi przyniosła ze sobą, nie tylko w związku z wydarzeniami listopadowymi. Ponieważ jak stwierdził Albert Einstein: „Pokoju nie można utrzymać siłą, można go osiągnąć jedynie poprzez zrozumienie…”
Peter Jarčuška
dziekan
source: https://www.upjs.sk/